Oak Natural [Transparent] Canyon Plank
Product Link
Dimensions: 5.5 W x 86.63 L x 0.56 T (inches)
SKU:
10141588 / EB4743FD
Category: Boen
Description
| Product type: | 3-Layer |
|---|---|
| Wood species: | Oak |
| Finish type: | Live Pure™ laquer |
| Color family: | Transparent |
| Collection: | Planks 138 mm |
| Article no.: | 10141588 (EB4743FD) |
| Dimensions (inch): | 9/16×5-1/2×86-5/8 inches |
| Dimensions (mm): | 14x139x2200 mm |
| Connection: | T/G |
| Floor Heating: | suitable |
| Color Family: | Golden |
| Surface: | Beveled 2V, Brushed, Toplayer ca. 3.5 mm |
| StyleUS: | Rustic, Nordic |
| Certificates: | controlled sources |
| Nordic swan: | fulfilled |
![714f0ec1-161b-4dcc-ad73-fba224835ee3_GRD_10036727_EBG843FD_Oak20Animoso20plank20LP_001.jpg Oak Natural [Transparent] Canyon Plank - Image 1](https://europlex.ca/wp-content/uploads/2025/11/714f0ec1-161b-4dcc-ad73-fba224835ee3_GRD_10036727_EBG843FD_Oak20Animoso20plank20LP_001.jpg)